Наше минуле

Стара двоповерхівка змогла встояти перед новим будівництвом торговельного центру, що на площі Привокзальній. Але і цей «уламок епохи» стали розбирати. Коли дім був побудований, що там раніше було і чому в наш час залишилося тільки пів будинку?

Виповнилося 210 років з дня народження Миколи Пирогова. Через карантин не вдалося провести заплановані заходи. Як нині музей приймає відвідувачів? Вісім мільйонів 730 тисяч екскурсантів побували тут з часу його відкриття. Експозицію оглянули гості зі 187 країн світу. Журналіст 20minut.ua  вирішив дізнатися, хто і як здійснює облік відвідувачів, у який рік їх побувало найбільше?   Чому першими екскурсоводами стали військові — два полковники і один підполковник? Розповімо про новинку — як можна оглянути експозицію дистанційно.  

Пам’ятний знак річковій мідії встановлено на березі Дністра. У роки Голодомору 1946-47 років річка, як ніколи раніше, викидала на берег білі молюски. Їх варили, добували з мушель м'ясо і так рятувалися від голоду. У річницю Голодоморів біля пам’ятного знака місцеві жителі запалили свічки.

Цього дня вшановують жертв Голодомору 1932-33 років. Штучний голод, який був організований для придушення спротиву українців проти колективізації, уніс життя 3,9 мільйона людей. Зібрали спогади вінничан, які вижили та на все життя запам’ятали те жахіття.

Професія «кондуктор» з’явилася у Вінниці ще до появи громадського транспорту. Серед обов’язків — збирати гроші за проїзд та допомогти водієві поставити трамвай на рейки. І часто це робили тим, що було під рукою. Повне «вимирання» кондуктор переживав і раніше — у 1960-х, коли людей замінили на компостери. Однак професію відродили. Чи потрібно робити це знов?

Захищати свої права у Вінниці вміли ще 500 років тому: через утиски та збільшення податків втопили шляхтича, а старосту — вигнали з власного дому. Найкращий розвиток громаді вдавалося досягти, коли вона була єдиною та вміла стратегічно планувати своє майбутнє. Чому вінничани бажали мати свого голову? Як дуплястий дуб врятував права на самостійне керування? І чим сучасний герб Вінниці пов’язаний з поляками? Читайте у розповіді історика Олександра Федоришена.

О першій годині дня 21 листопада 1910 року у Вінниці освятили будівлю нового театру. Відтоді у нас виступали світові знаменитості — Айседора Дункан, Віра Холодна, Марія Заньковецька, Микола Садовський, Амвросій Бучма, Гнат Юра… Маяковський, приїхавши до Вінниці, порахував у місті… цирульні. Чому? Про це та про наш театр у 1910-1944 роках можна прочитати у книзі «Вінницький театр у свічаді історії».

Перші виготовлені у Вінниці роялі — ровесники Тараса Шевченка. Дослідники кажуть, що в нашому місті існувало не менше п’яти фортепіанних брендів. Де інструменти зберігаються тепер? Про цінність піаніно з театру Садовського та унікальні експонати з клавішами, які можна побачити у вінницьких музеях.

Окраса Вінниці парк Грохольського на П’ятничанах «висить» в повітрі. Місто і область не можуть його поділити. А тим часом всихають віковічні дерева парку, він гине.

У Києві завершується реставрація стола Симона Петлюри. Цей незвичайний раритет належить обласному краєзнавчому музею. Після повернення до Вінниці оновлений експонат стане доступний для огляду відвідувачів. Чим він унікальний та де саме сидів за цим столом Головний Отаман армії УНР? Дізналися історію експонату.

keyboard_arrow_up