Наше минуле

За роки Вінниця кардинально змінилась. Деякі споруди перебудували та замінили новими будинками. Пропонуємо подивитися якою була Вінниця півсторіччя тому.

Чому наші пращури їли м'ясо лише двічі на рік? Як щоденна риболовля відображена у гербі Вінниці? Хто насправді винайшов знаменитий «бешамель» - французи чи все ж українці? Яке на смак вино з лопуха? І що з унікальних давніх подільських страв кожен із нас може приготувати у себе вдома, неабияк вразивши родину та гостей?

Рівно 79 років тому, рано вранці 22 червня війська фашистської Німеччини напали на Радянський Союз. Цей день в колишніх республіках СРСР згадують, як День пам'яті і скорботи. Кілька років тому в Україні прийняли рішення змінити назву на День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни.

7 червня 1991 року вдалося відвернути лобове зіткнення вантажного і пасажирського потягів. У трьох вагонах їхали діти. Без жертв не обійшлося. Під нагромадженням металу загинув складач вагонів. Чи міг некерований поїзд доїхати до Вінниці? Про масштабну трагедію на залізничній станції  Гнівань згадують очевидці.

Реставрація та час змінили багатого будинків на центральній вулиці Вінниці. У більшості з них вже встановили сучасні пластикові, скляні або залізні двері.  Однак, на Соборній все ще можна зустріти двері старого типу — з хитромудрим різьбленням, кованими візерунками та облупленою фарбою. Такі фрагменти історії ніби повертають нас в минуле. Пропонуємо вгадати по фото, де розташовані ці двері та куди вони ведуть або вели.

Сьогодні, 8 червня, виповнюється 100 років з дня народження видатного українця, легендарного аса Другої світової війни Івана Кожедуба. Десять років тому у Вінниці встановили на його честь бойовий реактивний МіГ-15. Де унікальний експонат можна побачити?

Сьогодні, 3 червня, відзначають Всесвітній день велосипедиста. Нині Вінниця має 70 кілометрів велодоріжок, 15 станцій прокату «Nextbike» та певні плани на майбутній розвиток. А сто років тому велосипед був принадою багатіїв та поступово захоплював міський простір, через що влада створила для двоколісних правила дорожнього руху.

На ставці «Вервольф» завершують оновлення експозиції. З’явиться новий матеріал про сенсаційне відкриття — будинок на 4 поверхи углиб під землею. «Голлівуд» давно зняв фільм про підземну схованку Гітлера у Стрижавці. Міф про підземелля — вигадка? Дві правди про те, що під землею на «Вервольфі».

Сто років тому Вінниця мала славу курортного містечка, в яке любили приїжджати влітку та зупинялися на шляху до Чорного моря. Тодішні туристи відзначали ринки, фантастичні краєвиди та шикарні готелі. Хоча є й негативні відгуки, де «дісталося» нашій вежі та Драмтеатру.

Сьогодні 34-та річниця однієї з найбільших техногенних катастроф — аварії на Чорнобильській атомній станції. Сотні вінничан брали участь у ліквідації наслідків трагедії. Через карантин, нині немає можливості вшанувати загиблих біля пам’ятного знаку. Тому діляться спогадами по телефону, — розповів 20minut.ua голова міської організації «Союз-Чорнобиль Україна» Михайло Ястремський.  

keyboard_arrow_up