Наше минуле

19 листопада 1989-го тисячі людей у Києві прийшли віддати шану борцям за Україну – Василю Стусу, Юрію Литвину та Олексі Тихому Напередодні у Борисполі приземлився літак, який доставив з Пермської області останки їхніх тіл Одним з ініціаторів і організаторів акції з перепоховання був наш земляк з Мурованокуриловецького району поет і режисер Станіслав Чернілевський Козацькі хрести на їхніх могилах на Байковому цвинтарі виготовлені з ямпільського каменю-пісковика

Які козацькі битви проходили в межах нашого краю? Де знаходились козацькі укріплення у Вінниці, як воювали біля  міських «мурів» та хто такий Іван Богун? Розшукали матеріали про те, що історикам відомо про Вінницю в період козацько-польської доби. Матеріали знайшли у навчально-методичному посібнику «Історія міста Вінниці» Клавдії Малицької.

Виповнилося 155 років від дня народження міського голови Вінниці Миколи Оводова. Чоловік залишив великий слід в міській історії як реформатор.  Скільки він був на посаді, що зробив для Вінниці та чим прославив місто? Пропонуємо пройти наш тест, щоб перевірити свої знання чи дізнатися нове про Миколу Оводова.

Башта Артинова на Європейській площі — один з головних символів Вінниці. За свою 107-річну історію вона була складовою водогону, пожежного депо та військовим пунктом. А от період, коли вежа була гуртожитком Водоканалу — досі мало вивчений. Спробували дізнатися, як тут жили люди.

Це вже як мінімум четвертий відомий випадок, коли сервіс змінює контент під впливом влади або громадськості. «Диявол по сусідству», серіал який опинився в центрі скандалу, розповідає про вінничанина Івана Дем'янюка, колишнього охоронця нацистського табору смерті, якого звинувачували в загибелі понад 28 тисяч в'язнів.

Перший кінотеатр, перший ліфт та перший маршрут тролейбусу. Чи добре ви знаєте історію Вінниці? Пройдіть тест і дізнайтесь наскільки хороший з вас краєзнавець.

Прем'єр-міністр Польщі написав листа стримінговій компанії Netflix, наполягаючи на змінах у документальному фільмі про нацистські табори смерті «Диявол по сусідству» (The Devil Next Door). Цей серіал — про вінничанина Івана Дем'янюка, колишнього охоронця нацистського табору смерті, якого звинувачували в загибелі понад 28 тисяч в'язнів.

Реставрація та час змінили багатого будинків на центральній вулиці Вінниці. У більшості з них вже встановили сучасні пластикові, скляні або залізні двері.  Однак, на Соборній все ще можна зустріти двері старого типу — з хитромудрим різьбленням, кованими візерунками та облупленою фарбою. Такі фрагменти історії ніби повертають нас в минуле. Пропонуємо вгадати по фото, де розташовані ці двері та куди вони ведуть або вели.

Друга половина 60-х — перша половина 80-х pp. XX століття — це один з найбільш складних періодів в історії України, час нагромадження невирішених проблем і застійних явищ в житті суспільства. Саме у цей період практично завершився процес формування сучасної території міста Вінниця. Що з'явилось та зникло у місті в цей час, та чим жила Вінниця Матеріали знайшли у навчально-методичному посібнику «Історія міста Вінниці» Клавдії Малицької.

Малопривабливий будинок на Соборній, 71 раніше був на поверх менший, мав цікаву форму вікон, башту і купол. До революції 1917 року ним володіла родина Мойсея Шехтмана. У період «диктатури пролетаріату» Шехтмани зберегли одну з квартир в домі за собою. Дім досі є на Соборній: його суттєво перебудували і він втратив свою родзинку. Як це сталося?

keyboard_arrow_up